Süt Çocukların Büyüme ve Gelişimini Destekliyor

hızlı yemek yemek


Süt, bebeklikten, yaşlılığa vücudun gelişmesi ve sağlığın korunması için gerekli besin öğelerini içerir. Protein, kalsiyum, fosfor, magnezyum, iyot gibi mineraller ile A,B1 B2, B12, vitaminleri sütün içerdiği önemli besin öğeleridir. Yoğurt, ayran, kefir gibi süt ürünleri de sütün besin bileşimiyle benzerlik göstermektedir.

bardak süt

Enerji ve besin ögeleri 1 su bardağı süt
Enerji 129 kcal
Karbonhidrat 10 gram
Yağ 7 gram
Protein 7 gram
Kalsiyum 240 mg
Fosfor 184 mg
Magnezyum 24 mg
İyot 56 mcg
A vitamini 66 mcg
B1 vitamini 0,1 mg
B2 vitamini 0,3 mg
B12 vitamini 0,8 mcg


Süt ve süt ürünleri okul çağı çocukların büyüme ve gelişmesinde önemlidir. Okul çağı çocuklarının sağlıklı büyüme ve gelişmeleri için günde 3 porsiyon süt ve süt ürünlerini tüketmesi önerilir. Bir orta boy su bardağı (200 ml) süt veya yoğurt bir porsiyon süt ve süt ürünü olarak kabul edilir.

Süt ve ürünlerinin içerdiği kalsiyum ve fosfor diş ve kemiklerin sağlıklı gelişimi için elzemdir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıl ürünler, pekmez, kalsiyumla zenginleştirilmiş besinler ve kurubaklagiller de kalsiyum içerir ancak sütün bileşimindeki kalsiyum vücutta diğer kaynaklara göre daha iyi kullanılır. Süt ve ürünlerinin kaliteli protein içeriği çocuklarda büyüme ve gelişmenin devamı ve doku yapımı için oldukça önemlidir. İçerdiği B grubu vitaminler ise başta kırmızı kan hücreleri ile sinir sistemi hücreleri olmak üzere tüm vücutta önemli işlevlere sahiptir. Süt, bağışıklık ve sindirim sistemini, kan basıncının düzenlenmesini, diş ve kemik sağlığını destekler. Süt ayrıca vücut ağırlığının kontrolüne de destek olur.

Laktoz, süt şekeri olarak da tanımlanan, süt ve süt ürünlerinde bulunan bir karbonhidrattır. İnce barsaklarda laktozun sindiriminden sorumlu laktaz enziminin olmaması veya eksikliği laktozun sindirilememesine ve laktoz intoleransına neden olabilir. Süt tüketimi sonrası karında şişkinlik, gaz, mide bulantısı, ishal veya kramp gibi belirtilerle ortaya çıkar. Laktoz intoleransı inek sütü proteini alerjisi ile karıştırılmamalıdır. İnek sütü protein alerjisi genellikle küçük yaşlarda (genellikle 0-1 yaş) ortaya çıkan ve beslenmeden sadece süt değil süt içeren tüm besinlerin çıkartılmasının da zorunlu olduğu bir tablodur. Laktoz intoleransında ise laktoz içeriği süte göre daha düşük peynir, yoğurt ve kefir gibi süt ürünleri ile laktozsuz sütler tercih edilebilir, belirtiler azaldıktan bir süre sonra ise günlük beslenmesine miktarı ve sıklığı yavaş yavaş arttırılacak şekilde süt eklenebilir.

Sütün zengin besin değeri ve sağlığa olan faydaları göz önüne alındığında çocuklarınıza süt içme alışkanlığı kazandırmanız çocuğunuzun sağlıklı büyüme ve gelişimine destek olacaktır. Sütü çocuklarınızın beslenme çantasına koyabilir, okul sonrasında tam tahıllı kurabiye, kahvaltılık tahıllar veya meyveler ile sütten oluşan dengeli ve besleyici ara öğünler hazırlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuz sütü sevmiyor veya içmek istemiyorsa süt ile sevdiği meyvelerden lezzetli içecekler hazırlayarak süt içmesini sağlayabilir ve günlük beslenmesine yoğurt, ayran, kefir gibi süt grubunda yer alan diğer besinleri ekleyebilirsiniz.